מיומניות הישרדות וטיול – תכנון מקורת מים

איך לתכנן את מקורות המים לטיול

לפני מספר שנים באחד ממסעותי הראשונים במדבר הנגב הגעתי אל מעיין כשבידי כמות מים קטנה. כאשר תכננתי את הטיול ראיתי סימון של מעיין ומברור שעשיתי הבנתי שהמעיין מלא ולכן בניתי על מימיו לשתייה. במעיין כאשר הבטתי לראשונה במים ראיתי שהמים עכורים, לאחר חיפוש מצאתי את הנביעה והתחלתי למלא את הבקבוק הראשון. טעמתי את מי המעיין וטעם המים הכה בי. זה מלוח. אבל איך? עם השאלות חדרה אל ראשי ההבנה שאני בבעיה שיכולה להיגמר באסון. הכביש הקרוב נמצא במרחק 20 קמ'. בחוץ היה חם למרות שעות הבוקר וכמות המים שלי זעומה. לאחר הערכת מצב שיניתי את תווי המסלול והתחלתי בהליכה בקצב קבוע בכדי לנצל את השעות היותר קרות. כאשר מצאתי סדק מוצל בין סלעים נדחפתי אליו בכדי לשמור על חום גוף נמוך ככל האפשר ולאבד פחות נוזלים. בשעת ערב התחלתי בהליכה לכיוון הכביש הראשי שהיה במרחק של 8 קמ' אך הייתי כבר מיובש חלקית וההליכה לא היית קלה.
.כאשר יוצאים למסע רגלי בעיקר אלו הארוכים, יש לבחון מספר נתונים בניהם מקורות למילוי מים
 
מספר נקודות חשובות שנוגעות לתכנון מקורות המים לפני הטיול.
תכנן את מקורות המים בקפידה. רצוי להגיע למקור מים לפחות פעם ביום. כך תימנע נשיאת משקל רב של מים. (נשיאת משקל רב מעלה חום הגוף ומגבירה צריכת הנוזלים של הגוף)
למד מהם כל מקורות המים בסביבה. גם מקורות מים שדורשים ירידה מהדרך המתוכננת אפילו במרחק מספר קילומטרים מהדרך. הללו יכולים להציל את חייך אם אתה חייב לשנות את המסלול או שהגעת אל מקור מים ומתברר שהוא יבש 
אם בכוונתך לשתות או לטהר, מי מעיינות, מים מגבים בורות ומקורות מים אחרים, חשוב שתדע מראש מה מצבם של מקורות המים. האם יבש המקום? האם צריך לחפור בכדי להגיע למים? כמה מאמץ נדרש להוצאת המים? מה טיבם (מים מליחים, מזוהמים וכו')? ומה הנגישות אל מקור המים? את המידע תוכל למצוא בפורומים של מטיילים, בתי ספר שדה, פקחי רט"ג ומטיילים שהיו לאחרונה בתא השטח אליו אתה מתכוון לצאת.
סמן (על המפה) עם טוש שלא נמחק את כל מקורות המים שבסביבת הטיול, במצב לחץ הסימנים יעזרו לך לאתר בקלות את כל מקורות המים על המפה.
הכן פתק עם רשימת מקורות המים ומצבם ושמור אותם בהישג יד.
בהגיעך למקור מים הקפד למלא תמיד את כל מיכלי המים שברשותך. גם אם נשארו לך מספר קילומטרים בודדים, אין לדעת מה יקרה ולאיזו כמות של מים תזדקק.
אם הגעת מיובש למקור מים עכור או חשוד כמזוהם ושתית את מימיו ללא חיטוי. יש לקחת דגימה מהמים ולפנות לבית חולים לאחר היציאה מהשטח.
כל מקורות המים הטבעיים חשודים כמזוהמים, יש להיערך מראש לחיטוי המים בשטח.
זיכורו תכנון נכון מונע אסון!

פורסם על ידי Gilad Sade 📸✍️🎙️📽️ גילעד שדה

Gilad Sade is a photojournalist and reporter who grew up in one of the most violent areas in the Israeli-Palestinian conflict, something which shaped his view on the world and his place in it. Gilad’s work focuses on raising awareness on human rights. He´s a correspondent for the Israeli Public Radio and his work has been published by international media outlets such as Zman by The Times of Israel, Haaretz, The independent, Jot Down among others.

5 תגובות בנושא “מיומניות הישרדות וטיול – תכנון מקורת מים

  1. בנושא "ליד" מים – סיפור אמיתי: התכוונו ללכת את "הר תמנע". מסלול לא קל, אבל אפשרי לכמה שעות. אני בנעלי "פלדיום" הידועות ואשתי בנעלי הליכה מצויינות משווייץ… במקרה אני נוהג לקחת איתי לכל הליכה חבל וסכין … לקחנו הרבה מים בתרמיל גב, ויצאנו מעמודי שלמה לכיוון פתח השמורה דרך ההר.לאחר זמן לא רב, התברר שהנעליים המצויינות מאירופה אינן תפורות בסולייה. לאט לאט עקב החול הדק ניתקו שתי הסוליות מהנעליים. אי אפשר לתאר הליכה יחפה בהר תמנע – השטח כולו חדודים חדודים (אולי יתרו היה שם בסביבה?). חתכתי בסכין את החבל לשניים וקשרתי את הסוליות לנעליים. אבל מה שלא לקחנו בחשבון – הארכת זמן ההליכה גרמה לנו להגיע לשעות החמות, שלא תכננו אליהן. הגענו ממש במצב קשה למבנה השומר, שם שכבנו להתאושש במזגן מעל חצי שעה עד שיכולנו לתפקד שנית…

    אהבתי

  2. תלוי ברמת המליחות. לא טוב לשתות מים מליחים וזה גם יכול להיות מסוכן. בעבר יצא לי לשתות מים ברמת מליחות נמוכה וזה לא עשה לי טוב. צריך להתפיל את המים לפני השתייה. ניתן להתפיל מים מליחים בשטח בכמה דרכים בקרוב אכתוב מאמר על זה ואעדכן.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: